Gökpınar Gölü

Gökpınar Gölü Hakkında

Gökpınar Gölü

Gökpınar Gölü Nerede?

En çok ziyaret edilen ve aynı zamanda merak edilen Göller arasında Gökpınar Gölü geliyor. Doğal bir yapıya sahip olması ile beraber, bölgeye nasıl ulaşım sağlanacağı araştırılmaktadır. Gökpınar Gölü Sivas'a bağlı olan Gürün ilçesinde yer alır. İlçeye yaklaşık olarak 10 kilometre uzaklıkta olması ile beraber, Sivas'a olan uzaklığı ise 146 kilometre şeklinde öne çıkmaktadır. Yılın farklı zaman dilimlerinde bu doğal güzelliği ziyaret edebilmek için pek çok insan ulaşım sağlamaktadır.

Gökpınar Gölüne Nasıl Gidilir?

Kayseri Malatya yolunu kullanmak suretiyle, Çayboyu Mahallesi üzerinden Gökpınar Gölüne ulaşım sağlamak oldukça kolay. Sivas şehir merkezinden 146 kilometre ve Gürün ilçesine 10 kilometre uzaklığı üzerinden, özel araçlar vasıtasıyla direkt olarak gidilebilir. Ayrıca bu yakın mesafe ile beraber hem kişisel araç hem de otobüsler ya da taksi ile bölgeye ulaşmak oldukça kolaydır. Gün içerisinde açık olan Gökpınar Gölüne ulaşım sağlamak suretiyle bölgenin muhteşem doğal güzellikleri ile farklı aktivitelerinden faydalanmak mümkün.

Gökpınar Gölü Hangi Şehirde?

İnternet üzerinden en çok araştırılan ve gidilmek istenen doğal Göller arasında Gökpınar Gölü geliyor. Bu göl Sivas şehrinde yer alır. Sivas'a 146 kilometre uzaklıkta olan göl, şehrin Gürün ilçesinde yer alır. Hem Sivas üzerinden hem de direkt olarak görün ilçesine ulaşım sağlamak suretiyle, Gökpınar Gölüne gidilebilir.

Gökpınar Gölü'nün Büyüklüğü

Gökpınar Gölü birkaç kilometre uzunluğa sahip Türkiye'nin en önemli göllerinden biridir. Aynı zamanda Göl 1500 ile 2000 rakım arasında yer alıyor. Diğer yandan yaklaşık olarak 15 metre kadar derinliğe sahip bir göl olduğunu da eklemek mümkün. Tabii gölün derinliği bulunduğu alanın yapısına bağlı olarak aşağı yukarı değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebepten dolayı her türlü aktivitenin yapılabileceği derinlik ve uzunluğa sahip olduğunu söylemek gerekir.

Gökpınar Gölü'nün Oluşumu

Gökpınar Gölü alüminyum birikimi üzerinden uzun yıllar içerisinde oluşumu gerçekleşmiş bir doğal göldür. Aynı zamanda doğal kaynakların desteklediği bir yapı altında oluştuğunu söylemek gerekir. Birçok farklı doğal yapının ve kayaçların eklendiği süreç içerisinde, Gökpınar Gölü günümüz noktasına ulaşmış en önemli doğal yapılar içerisinde yer alır.

Gökpınar Gölü'nün Özellikleri

Gökpınar Gölü aynı zamanda birçok farklı özelliği üzerinden de öne çıkan bir göldür. En çok bilinen ve aynı zamanda en önemli özelliği suyunun berrak olmasıdır. Böylece farklı bölgelerden bakıldığı vakit harika bir görüntü oluşturduğunu dile getirmek mümkün. Üstelik ne kadar derin olursa olsun, göre bir taş atıldığı vakit taşın dibe kadar gittiği süre net bir şekilde görülebilmektedir. Zaten bu sebepten dolayı ilgi gören ve merak edilen Göller içerisinde yer alıyor. Gökpınar Gölü aynı zamanda yürüyüş, koşu, dinlenme ve birçok farklı Spor aktivite olanağı sağlamaktadır. Tüm bu özellikleri ile Türkiye'nin en önemli doğal gölleri içerisinde bulunuyor.

Gökpınar Gölü Efsanesi

Birçok farklı tarihi eser ve doğal gölde olduğu gibi Gökpınar Gölü de bir efsaneye sahiptir. Günün birinde bir çoban Gökpınar Gölü yanında koyunlarını otlatırken bir ses duymuş ve hemen oradan uzaklaşması gerektiğini düşünmüş. Bu sebepten dolayı çoban koyunlarını alarak hemen bölgeden uzaklaşmış. Ardından arkasına baktı vakit, gelen seslerin arttığını ve bir anda Gökpınar Gölü'nün dolarak günümüzdeki hale geldiğini şahitlik etmiş.